ממשלת ישראל הושבעה לפני שלושה חודשים

ממשלת ישראל הושבעה לפני כשלושה חודשים. בהסתכלות לאחור, ההישג העיקרי שלה עד כה הוא בעצם הקמתה, לצד הישגים נוספים ולא מעט בעיות שצצו במהלך חודשים אלה. בנושא הביטחון, ממשלת בנט-לפיד תיבחן באופן ההתמודדות שלה עם האתגר האיראני המתעצם. תחת הנהגה חדשה, איראן ממשיכה להתקדם ליכולת גרעינית צבאית שעלולה לאיים על מדינת ישראל באמצעות נשק וטילים. בנוסף, היא ממשיכה לקדם את שאיפותיה להגמוניה (שליטה) אזורית. ממשלת ישראל תידרש לגבש אסטרטגיה חדשה כדי להתמודד עם איום זה ולרתום לצידה את הממשל האמריקני החדש. בנוסף, ישראל תצטרך לנצל ולהשתמש ב”הסכמי אברהם” – הסכמי השלום שנחתמו לפני שנה “בבית הלבן” בארצות הברית בין מדינת ישראל למספר מדינות ערביות וביניהן איחוד האמירויות הערביות ובחריין כדי לחזק את ההגנה על מדינת ישראל. מדינת ישראל תצטרך להיעזר בהסכמי השלום החדשים הללו ובבת בריתה הגדולה ארצות הברית על מנת להתמודד מול האיום האירני ההולך וגובר על קיומה של מדינת ישראל.
בהיבט החברתי נצטרך לראות שינוי כיוון ביחס לשני האתגרים המשמעותיים ביותר שמתמודדת איתם ישראל היהודית והדמוקרטית. הראשון, נוגע להצלחת ההשתלבות של הערבים אזרחי ישראל: לראשונה בתולדות המדינה, הקואליציה שהוקמה כוללת מפלגה המייצגת את המיעוט הערבי. הדרישות שמפלגת רע”מ העלתה אינן בהתנגשות עם ההעדפות של רוב הציבור בישראל. בעיני הציבור הערבי שיתוף מפלגה מוסלמית בקואליציה יוכל להיחשב כהצלחה במידה והממשלה תצליח לרסק את ארגוני הפשיעה בחברה הערבית ולהחזיר לאזרחי ישראל הערבים את התחושה שהם אזרחים שותפים ושווי זכויות במדינה. גם בציבור היהודי ישנה תמיכה גורפת ביעד הזה. השני, נוגע להצלחת ההשתלבות של הציבור החרדי. נוצר חלון הזדמנויות פוליטי שמאפשר לנקוט במהלכים שיביאו לשינוי מגמה ביחס לשילוב החרדים בהשכלה, בתעסוקה ובחברה.
לסיום, המשבר הפוליטי החריף שחווינו בשנים האחרונות הדגים לנו עד כמה הדמוקרטיה הישראלית, נטולת החוקה, שברירית ופגיעה. לכן, יש צורך דחוף שהכנסת תקדם את “חוק יסוד: חקיקה” שישריין את כללי המשחק הדמוקרטיים ברוב גדול, שישקף את רצון העם ואת ערכיה הבסיסיים של מדינת ישראל. באופן הזה, נבטיח שהמשטר בישראל לא יצעד שוב על פי התהום והוא יחייב גם את בעלי התפקיד בשלטון לנהוג על פי אותם הכללים.

הפיצו: